Ballot Guide for November

Statewide
U.S. SenatorBeto O' Rourke
GovernorLupe Valdez
Lieutenant Governor Mike Collier
Attorney General Justin Nelson
ComptrollerJoi Chevalier
Land CommissionerMiguel Suazo
Agriculture CommissionerKim Olson
Railroad CommissionerRoman McAllen
TX Supreme Court, Place 2Steve Kirkland
TX Supreme Court, Place 4R.K. "Ravi" Sandill
TX Supreme Court, Place 6 Kathy Cheng
TX Court of Criminal Appeals, Presiding JudgeMaria T. “Terri” Jackson
TX Court of Criminal Appeals, Place 7 Ramona Franklin

U.S. House
CD 5  - Dan Wood
CD 6  - Jana Lynne Sanchez
CD 12 - Vanessa Adia
CD 24 - Jan McDowell
CD 25 - Julie Oliver
CD 26 - Linsey Fagan
CD 30 - U.S. Rep. Eddie Bernice Johnson
CD 32 - Colin Allred
CD 33 - U.S. Rep. Marc Veasey
TX Senate
SD 2 - Kendall Scudder
SD 8 - Mark Pharris
SD 9 - Gwenn Burud
SD 10 - Beverly Powell
SD 16 - Nathan Johnson
SD 23 - Sen. Royce West
TX House
HD 90 - Rep. Ramon Romero Jr.
HD 91 - Jeromey Sims
HD 92 - Steve Riddell
HD 93 - Nancy Bean
HD 94 - Finnigan Jones
HD 95 - Rep. Nicole Collier
HD 96 - Ryan Ray
HD 97 - Llewellyn McLaughlin
HD 98 - Mica Ringo
HD 100 - Rep. Eric Johnson
HD 101 - Rep. Chris Turner
HD 102 - Ana-Maria Ramos
HD 103 - Rep. Rafael Anchia
HD 104 - Jessica Gonzalez
HD 105 - Terry Meza
HD 107 - Rep. Victoria Neave
HD 108 - Joanna Cattanach
HD 109 - Carl Sherman
HD 110 - Rep. Toni Rose
HD 111 - Rep. Yvonne Davis
HD 112 - Brandy Chambers
HD 113 - Rhetta Bowers
HD 114 - John Turner
HD 115 - Julie Johnson

Fifith District Court of Appeals
Chief Justice- Robert Burns
Place 2- Robbie Partida-Kipness 
Place 5- Erin Nowell
Place 9- Bill Pedersen
Place 10- Amanda Reichek
Place 11- Cory Caryle
Place 12- Ken Molberg
Place 13- Leslie Lester Osborne
State Board of Educaiton 
District 11- Carla Morton
District 12- Suzanne Smith 
District 13- Aicha Davis

Judicial District Court 
44th- Bonnie Lee Goldstein 
68th- Martin Hoffman 
101st- Staci Williams
116th- Tony Parker
134th- Dale Tillery
160th- Aiesha Redmond
191st- Gena Slaughter
192nd- Craig Smith
193rd- Bridgett Whitmore
194th- Ernest White
195th- Hector Garza
203rd- Raquel 'Rocky' Jones
204th- Tammy Kemp 
254th-Darlene Ewing
255th- Kim Cooks
256th- David Lopez
265th- Jennifer Bennett
282th- Amber Givens- Davis
283rd- Lela Mays
291st- Stephanie Mitchell
292nd- Brandon Birmingham
298th- Emily Tobolowsky
301st- Mary Brown
302nd- Sandra Jackson 
303rd- Dennise Garcia
304th- Andrea Martin 
305th- Cheryl Lee Shannon
330th- Andrea Plumlee
363rd- Tracy Holmes

Criminal District Court
Number 1- Tina Yoo Clinton 
Number 5- Carter Thompson 
Number 6- Jeanine Howard
Number 7- Chika Anyiam 

District Attorney
John Creuzot
County Judge
Clay Jenkins
District Clerk
Felicia Pitre
County Clerk
John Warren
Sheriff
Marian Brown 
County Treasurer
Pauline Medrano 

County Commissioner
District 2- Wini Cannon 
District 4- Dr. Elba Garcia
County Court at Law 
Number 1- D'Metria Benson 
Number 2- Melissa Bellan 
Number 3- Sally Montgomery 
Number 4- Paula Rosales
Number 5- Mark Greenberg

County Criminal Court 
Number 1- Dan Patterson 
Number 2- Julia Hayes
Number 3- Audrey Moorehead
Number 4- Nancy Mulder
Number 5- Lisa Green
Number 6- Angela King
Number 7- Remeko Tranisha Edwards
Number 8- Carmen White
Number 9- Peggy Hoffman 
Number 10- Etta Mullin
Number 11- Shequitta Kelly 

County Criminal Court of Appeals
Appeals 1- Kristin Wade
Appeals 2- Pamela Luther

Probate Court 
Number 1- Brenda Hull Thompson
Number 2- Ingrid Michelle Warren 
Number 3- Margaret Jones- Johnson 

Justice of the Peace
Pct. 1, Pl. 1- Thomas G. Jones
Pct. 1, Pl. 2- Valencia Nash 
Pct. 2, Pl. 1- Margaret O-Brien
Pct. 2, Pl. 2- Katina Whitfield
Pct. 3, Pl. 1- Shannon Bradford
Pct. 3, Pl. 2- Mauri Long
Pct. 4, Pl. 1- Mike Jones
Pct. 4, Pl. 2- Sasha Moreno
Pct. 5, Pl. 1- Sara Martinez
Pct. 5, Pl. 2- Juan Jasso 

Constable 
Pct. 1- Tracey Gulley
Pct. 2- Bill Gipson 
Pct. 3- Curtis 'Traylor' Harris
Pct. 4- Edward Wright
Pct. 5- Michael Orozco